Arnavutköy Mah. Francalacı Cad. No:15 / 34345
Beşiktaş İstanbul- Turkey

+90 212 243 17 70 / [email protected]

Instagram

QUITE THE CONTRARY

Gulsah Cantas

AS MUCH AS A DESIGN IS JUXTAPOSED, I BELIEVE IN AN EVERFLOWING FEEL ; A SHEER WHOLENESS OF EACH AND ALL.

Gülsah Cantas, having graduated from Bilkent University, Interior Architecture Department, had her Master’s Degree in NYSID. In 2009, In a protest and counter atitude towards copycat and relapsing works and design, she launched her own company “Kontra” as more than merely a firm; but as a manifesto to meticilously juxtapose the contrasts in design and architecture within hospitality, commercial, retail and residential contexts.

At Kontra, She, along with her team, realizes creative and sustainable ideas, which are completely different from one another in terms of concept. Not only does she create and promise an experience, which will be an asset to owner, consumer and the occupant of the place, but also she provides counselling for architectural design, application and follow-up.

In order for the works emerging from Kontra to live up to its name, the company conceptualizes spaces and environments by galvanizing the contrasts in an everflowing look and feel so that the creation can be timeless.

Gülsah Cantas

Founder & CEO

ABOUT KONTRA ARCHITECTURE

The intellect asserts that 'perfect harmony' derives from the interaction of opposites. Life moves and improves due to this interaction, above all else.

Design, like life; uses every interactive opposite to create movement from material to form, from style to method. Only with this movement, emotional balance and spatial integrity can be achieved. Istanbul, the city harboring the interaction of all the opposites; the old and the new, the good and the bad, and all the contradictory passions of the soul, possesses this magnificent harmony that ravishes the world. Kontra, deriving from this source of inspiration, seizes the essence and the spirit of this perfect harmony with every space and product it designs.

Kontra is an environment think tank where space and ideas are audited, researched, analyzed, created and revolutionized. Kontra provides consulting for creative ideas and design concepts exclusive to residential and commercial projects. Kontra designs and applies contemporary interiors together with a line of Kontra products to meetthe demands of life and space.

SERVICES WE OFFER
  • Branding, Market and Trend Research and Analysis
  • Brand Strategy Development and Brand Identity Design
  • Design Thinking
  • UX Design
Our Design Process

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et.

Our Design Process

1 / WORKSHOP

Çalışanlardan ofis içerisinde beğendikleri ve beğenmedikleri kullanımların birer fotoğrafını çekerek kısa bir açıklama yapmalarını bekleriz ve ardından bir toplantı ayarlayıp bu fotoğraflar üzerinde tartışırız.

2 / MEKAN KURGUSU VE DOĞRU BÜTÇE

Mevcut durumun analizinden ve çalışanlarla yaptığımız atölyeden sonra, elde ettiğimiz verileri kullanarak bir ihtiyaç programı belirleriz. Mekânsal kurgular geliştirerek, iş verimini en yüksek noktaya çıkaracak bir planlama yaparız. Bizimle paylaştığınız bütçe içerisinde kalarak, en kapsamlı ihtiyaç programını sizinle paylaşır, görüşlerinize göre şekillendirir ve son haline getiririz.

3 / YERLEŞİM PLANLAMASI VE KONSEPT BELİRLENMESİ

A-Yerleşim

Belirlenen ihtiyaçlar dahilinde ''layout'' çalışması yapılır ve bubble diagramlar oluşturularak yerleşim planı önerileri sunulur. Hangi departman veya takım nasıl ve hangi çalışma yöntemi ile çalışacağına göre yerleşim çalışmaları yapılır.

B-Konsept ve Mood Board oluşturulması

Layout çalışması devam ederken öte yandan tasarım ekibi mood board ve konsept oluşturma sürecine başlar. Şirketin kurumsal kimliğine uygun olarak dokulara, renklere, malzemelere, mobilya tasarımlarına olan yaklaşımımız örneklendirilerek size sunumu yapılır.

4 / ÜÇ BOYUTLU PROJELENDİRME

Layout çalışması ve konsept sunumu sizin tarafınızdan onaylandıktan sonra tasarım 3 boyuta aktarılır ve geliştirilir.Sizin projeyi daha iyi algılamanız adına 2. boyuttan(2d,Cad), 3.boyuta aktarılması sürecidir. Fotorealistik görseller ile sunum yapılır ve tasarım kararları alınarak revizyonlarla sonuca doğru ilerlenir.

5 / MOBİLYA VE DEKORATİF AYDINLATMA TASARIMI SÜRECİ

Üç boyutlu tasarım sürecine dahil olan bu süreçte firma kimliğine uygun ergonomik ve sağlıklı sabit ve hareketli mobilyalar tasarlanır ve fotorealistik görselleştirme ile size sunum yapılır.

6 / UYGULAMA PROJESİ

Bu süreçte yapılan konsept çalışmasının, mobilya kararlarının ve layout çalışmalarının üç boyutta görülüp onaylanmasının ardından, tasarımın teknik aşaması başlar. SuperPose yöntemi ile MEKANIK / ELEKTRIK ve uygulama projeleri yapılan tasarıma göre çözüm ortaklarımızla işbirliği içerisinde çözülür ve mekana adapte edilir.

7 / İMALAT TEKLİFLER

İşverenin ihaleye çıkma talebi doğrultusunda uygulama projesi baz alınarak bünyemizde bulunan ekipler ile keşif metraj çalışmaları tamamlanır. Tedarikçilerin belirlenmesinden ön bütçenin hazırlanmasına kadar ihale ile ilgili dosyaları hazırlayarak, bütün bir paket olarak hizmet veririz. Bu süreçlerin hepsinde işveren ile iletişimde kalarak raporlamalarımızı aktarırız. İmalat teklifleri alınması süreci Bu süreçte imalat ve uygulama çizimlerinin tamamlanmasının ardından çözüm ortaklarımız olan üreticilerimizden teklifler alınır ve bütçeye sadık kalarak, üretime geçiş süreci başlar.

8 / İMALAT SÜRECİ

Bu süreçte KONTRA bütün imalat sürecini üstlenir. Ekiplerimiz mekana giderek üretim ölçülerini alır ve imalata başlar. Bu süreç zarfında kurgulanan organizasyona bağlı kalınarak mekanik ve elektrik projesi imalat süreçlerine de start verilmiş olur.

9 / PROJE KONTROLÜ

İhalenin sonuçlanmasının ardından uygulamayı üstlenen yüklenici ile iletişimde kalarak kontrolör olarak sürece dahil oluruz. Saha kontrolleri, sürecin takibinde kalacağımız koordinasyon toplantıları ve raporlama ile kesin kabul sürecine kadar aktif bir şekilde projenin içinde oluruz.

10 / PROJE TESLİMİ

Bu aşamada organizasyon zamanında ve bütçe dahilinde tamamlanmıştır. Ve proje kullanıma hazır hale getirilerek teslim edilir.